За съжаление свързваме името на град Батак с тежкото историческо минало по време на Априлското въстание, а именно с Баташкото клане, при което е избито една голяма част от християнското население. Част от населението бива обсадено в църквата „Св. Неделя“ в продължение на дни, въпреки това башибозука нахлува в светия храм и избива жени, деца и старци. И днес църквата все още пази духа на онова тежко и злокобно минало.
В наши дни Батак е едно малко, китно градче в Западни Родопи, разположено на около 1000 м. надморска височина, обгърнат от хълмове.
В тази част на Родопите има много културни и природни забележителности от които Исторически музей в Батак, църквата Св. Неделя, местността Широка поляна, местността Беглика, но днес ще се спрем на един от най-големите язовири в България, а именно язовир Батак.
Язовир Батак
С воден обем от 310 000 000 m³ този гигант се нарежда сред най-големите ни водни басейни. Използва се за туризъм и риболов, а на западния му бряг се намира курорта „Цигов чарк“.
Особено атрактивен за туристите е летният сезон край язовира. Има места за палатки, кемпери, а дори и за еднодневен пикник ще си намерите местенце.
Ние отсядаме там през лятото на една станция и наистина прекарваме чудесно, а за децата е истинско преживяване. Вечерите са прохладни, въздухът – чист.
На около десетина километра от м-т Дъното на яз. Батак, в посока Ракитово се намира с. Дорково, известно с Плиоценския си парк.
Мястото е подходящо за еднодневна разходка, а у децата особен интерес предизвиква огромният мастодонт.
Палеонтологичното находище нашумява благодарение на множеството вкаменелости, открити на това място в резултат на българо-френски палеонтологични разкопки (1985-1987 г.) Открити са костни останки от над 30 вида гръбначни животни, над 600 кости на едри бозайници (мастодонти, древни маймуни, елени, носорози, коне и др.)
След тригодишно проучване на находището, се стига до извода, че това е най-богатото находище на останки от овернски мастодонт (Anancus arvernensis) в света и едно от най-богатите на фосилни животински останки ранноплиоценски находища в Европа. За голямото струпване на кости се предполага, че природно бедствие е унищожило цяло стадо овернски мастодонти край брега на древна река. По-късно учените съобщават, че в района са живели девет архигрупи бозайници. Част от находките са изпратени във Франция за реставрация и консервация, по-късно са върнати отново в България. Находището е обявено за природна забележителност на 31 януари 1990 г.
След като разгледате парка, може да хапнете или пийнете в близкото кафене и да се насладите на приятни гледки към отсрещните била на планината.